Në Francë, provokatorët janë në detyrë: Shikoni kush është sulmuesi!

ne-france,-provokatoret-jane-ne-detyre:-shikoni-kush-eshte-sulmuesi!

Një ngjarje e re që ndodhi në Francën Jugore, ku një person dyshohet se bërtiste “Allahu Ekber” dhe kërcënonte njerëzit me armë u qëllua dhe u vra nga policia. I armatosuri doli të jetë anëtar i grupit të ekstremit të djathtë, transmeton Kosova Post.

Sipas raportit në gazetën The Independent, një zyrtar i policisë tha se sulmuesi ishte nga grupi i ekstremit të djathtë Generation Identitaire (Lëvizja e Identitetit).

Rrjeti nacionalist i bardhë pan-evropian, i quajtur Génération identitaire në Francë, përhap një komplot duke kërkuar “kthimin” e muslimanëve në vendet e tyre.

Edhe sulmuesi Christchurch, i cili vrau 51 persona në xhami në Zelandën e Re vitin e kaluar,

doli që ai përdori emrin e ideologjisë kryesore të grupit të ekstremit të djathtë Generation Identitaire (Lëvizja e Identitetit).

The post Në Francë, provokatorët janë në detyrë: Shikoni kush është sulmuesi! appeared first on Rahovecnews.net.