Home Shëndetsia Vaji i peshkut duhet të përdoret për këto 3 arsye

Vaji i peshkut duhet të përdoret për këto 3 arsye

0
Vaji i peshkut duhet të përdoret për këto 3 arsye

Kapsulat e vajit të peshkut prodhohen nga vajrat dhe yndyra e nxjerrë nga peshqit, kryesisht nga salmoni, sardelet dhe skumbri.

Këto vajra dhe yndyra përmbajnë kryesisht acide yndyrore Omgea 3, të cilat janë shumë të rëndësishme për funksionimin siç duhet të organizmit.

Që është shumë i shëndetshëm këtë të gjithë e dimë, por se cilat janë dobitë shëndetësore të vajit të peshkut mund të lexoni në këtë artikull:

1. Përmirëson shëndetin kardiovaskular

Acidet kryesore Omega-3 të vajit të peshkut normalizojnë rrahjet e çrregullta të zemrës dhe ulin nivelet e triglicerideve,duke reduktuar në këtë mënyrë rrezikun e atakut kardiak dhe goditjes në tru.

2. Përmirëson kujtesën

Për të gjithë studentët që ndihen në vështirësi pasi nuk arrijnë të fiksojnë atë që kanë mësuar, këshillohet përdorimi i vaji të peshkut pasi acidet Omega-3 mbrojnë membranat e qelizave enrvore dhe stimulojnë kujtesën afatgjatë.

3. Ndihmon në rënien nga pesha

Sigurisht që të humbasësh peshë nuk është e thjeshtë,por nëse bëni aktivitet fizik të rregullt dhe ushqeheni në mënyrë të shëndetshme mund t’ia dilni mbanë.

Shtoni në dietën tuaj vaj peshku dhe rezultatet do të flasin vetë.

Më të vizituarat

The post Vaji i peshkut duhet të përdoret për këto 3 arsye appeared first on Rahovecnews.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Ku po shkon !!