​Trump takon Netanyahun, paralajmëron marrëveshje të paqes edhe me 6 shtete të tjera

​trump-takon-netanyahun,-paralajmeron-marreveshje-te-paqes-edhe-me-6-shtete-te-tjera

Presidenti i SHBA-së Donald Trump i ka dhënë sot kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu çelësat e Shtëpisë së Bardhë “si një shenjë dashurie” pasi ai erdhi në Shtëpinë e Bardhë i shoqëruar nga gruaja e tij Sara, para nënshkrimit të marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve me Emiratet dhe Bahrejnin.

“Ju keni qenë një udhëheqës i pabesueshëm për një kohë shumë të gjatë,” tha Trump.

Ai shtoi se Izraeli ka fituar paqen dhe se ka shumë vende që do të arrijnë marrëveshje të tilla për krijimin e marrëdhënieve me shtetin hebre, të paktën pesë prej tyre, gjashtë prej të cilave janë lodhur nga luftimet, raportojnë mediat izraelite.

“Do të shihni shumë aktivitete të shkëlqyera. Do të ketë paqe në Lindjen e Mesme,” njoftoi Trump, por ai nuk përmendi emrat e vendeve me të cilat do të arrihet paqja.

The post ​Trump takon Netanyahun, paralajmëron marrëveshje të paqes edhe me 6 shtete të tjera appeared first on Rahovecnews.net.