COVID-19, Australia mbyll kufijtë për herë të pas pas 100 viteve

covid-19,-australia-mbyll-kufijte-per-here-te-pas-pas-100-viteve

Kufijtë mes dy shteteve më të populluara në Australi, Victoria dhe New South Wales, nga sot do të mbyllen për t’u luftuar përhapja e mëtejme e COVID-19, ka njoftuar i pari i Victoria, Daniel Andrews.

Siç raporton Reuters, kjo është hera e parë në 100 vitet e fundit që këta kufij po mbyllen – për herë të fundit ishin mbyllur në vitin 1919 në kohën e pandemisë së gripit spanjoll,

Numri i të sëmurëve nga coronavirusi është rritur dukshëm ditëve të fundit në Melbourne, ku si pasojë ka detyruar autoritetet të urdhërojnë distancimin social, kurse 30 qyteza të futen në karantinë.

Mbyllja e kufijve në mes dy shteteve ka hyrë në fuqi pas orës 12, ndryshe Victoria kufizohet me New South Wales. telegraf

The post COVID-19, Australia mbyll kufijtë për herë të pas pas 100 viteve appeared first on Rahovecnews.net.