Ministrat francezë nën hetime rreth menaxhimit të pandemisë

ministrat-franceze-nen-hetime-rreth-menaxhimit-te-pandemise

Një Gjykatë Speciale në Francë të premten ka urdhëruar fillimin e hetimeve ndaj tre ministrave apo ish-ministrave, rreth mënyrës se si ata kanë menaxhuar gjatë pandemisë së koronavirusit.

Pacientë me COVID-19, mjekë, punonjës të burgut e policë në Francë kanë ngritur gjithsej 90 padi në Gjykatën e Drejtësisë së Republikës, duke u ankuar ndaj reagimit të këtyre ministrave gjatë muajve të kaluar, në rend të parë shkaku i mungesës së maskave dhe pajisjeve tjera, teksa virusi po përhapej nëpër Evropë.

Kjo gjykatë, që i trajton rastet ndaj zyrtarëve të lartë, ka bërë të ditur përmes një deklarate të premten se ka hedhur poshtë 44 prej 90 ankesave, derisa është duke i shqyrtuar tjerat, shkruan AP.

Në nëntë ankesa, ajo ka vlerësuar se ka elemente për t’i hetuar ish-kryeministrin, Edouard Philippe, që dha dorëheqje disa orë para njoftimit të gjykatës, ashtu si edhe ministrin e Shëndetësisë Olivier Veran.

Ata akuzohen se “dështuan ta luftojnë një fatkeqësi”, teksa mund të përballen me dy vjet burg.

The post Ministrat francezë nën hetime rreth menaxhimit të pandemisë appeared first on Rahovecnews.net.