Gjermania gjatë 24 orëve nuk ka vdekje nga Koronavirusi

gjermania-gjate-24-oreve-nuk-ka-vdekje-nga-koronavirusi

Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftuar se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 678 raste të reja të koronavirusit.

Ky institut raportoi se numri i përgjithshëm i viktimave është 8,882, ndonëse një ditë më parë kjo shifër ishte 8,883. Nuk është dhënë ndonjë sqarim pse numri i së dielës është për një më i vogël se numri i së shtunës, shkruan “The Guardian”.

Sidoqoftë, kjo nënkupton se gjatë 24 orëve të kaluara nuk është shënuar asnjë viktimë e re e koronavirusit në shtetin me popullsinë më të madhe në Evropë.

Gjermania është në mesin e shteteve me numrin më të lartë të të infektuarve në Evropë, por ka dukshëm më pak viktima se Britania e Madhe, Italia, Franca dhe Spanja.

Qeveria gjermane ka përgatitur pako financiare për rimëkëmbjen ekonomike dhe ka filluar t’i largojë masat kufizuese, përfshirë largimin e kontrolleve kufitare me vendet e Zonës Schengen.

The post Gjermania gjatë 24 orëve nuk ka vdekje nga Koronavirusi appeared first on Lajmet e Fundit – RahovecNews.