Lajçak lavdëron Hotin për heqjen e reciprocitetit, thotë se kjo ia mundësoi shpejt vizitën

lajcak-lavderon-hotin-per-heqjen-e-reciprocitetit,-thote-se-kjo-ia-mundesoi-shpejt-viziten

Lajçak në Prishtinë sot është pritur në takime të ndara nga presidenti Thaçi, kryeparlamentarja Vjosa Osmani si dhe nga kryeministri Avdullah Hoti, shkruan Rahovecnews.net.

E për këtë të fundit, Lajçak ka pasur një falënderim më të veçantë.

Duke e nënkuptuar vendimin për heqjen e reciprocitetit, Lajçak e ka falënderuar Hotin që ia mundësoi që këtë vizitë ta realizojë kaq shpejt pasi që mori detyrën.

“Faleminderit kryeministër Avdullah Hoti për punën me BE-në që mundësuat kaq shpejtë këtë vizitë të rëndësishme pasi vazhduat detyrën në qeveri. Folëm për hapat konkret për vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, modalitetet dhe pritjet. Mezi pres të bashkëpunojmë”, ka shkruar Lajçak në Tëitter.

Ndryshe, Lajçak pritet të qëndrojë edhe nesër e pasnesër në Prishtinë, dhe pritet të ketë takime edhe me liderë opozitarë.

Pas vizitës në Kosovës, Lajçak do të qëndrojë për vizitë edhe në Serbi. /Rahovecnews.net/