Macron shpall fitoren kundër Covid-19, lehtëson masat e izolimit

macron-shpall-fitoren-kunder-covid-19,-lehteson-masat-e-izolimit

Presidenti i Francës Emmanuel Macron tha se ai kishte nevojë për të ndërtuar një Evropë të pavarur nga Kina dhe Shtetet e Bashkuara, duke shpallur “fitoren e parë” të vendit të tij kundër koronavirusit.

Kriza e koronavirusit ka treguar se sa e varur Franca dhe pjesa tjetër e Evropës janë nga zinxhirët e furnizimit nga Kina dhe pjesët e tjera të botës.

Presidenti Macron njoftoi se ai do të shpejtojë planet për hapjen e vendit dhe zbutjen e masave të paraqitura për të parandaluar përhapjen e virusit. “Lufta kundër epidemisë nuk ka mbaruar, por jam i lumtur me këtë betejë të parë të fituar kundër virusit,” tha Macron, duke shtuar se restorantet dhe kafenetë mund të rihapen nga e hëna.

Autoritetet franceze presin që ekonomia të shënojë rënie me 11 për qind këtë vit, dhe Macron ka njoftuar se Franca do të ndajë rreth 500 miliardë euro për të ndihmuar ekonominë. Ai premtoi, megjithatë, se kostoja e mirëmbajtjes së operacioneve të biznesit dhe punësimit të popullatës nuk do të ishte në shpinë të tatimpaguesve.

 

The post Macron shpall fitoren kundër Covid-19, lehtëson masat e izolimit appeared first on Rahovecnews.net.