Çfarë duhet dhe nuk duhet të hani, nëse vuani nga dhimbjet e kokës

cfare-duhet-dhe-nuk-duhet-te-hani,-nese-vuani-nga-dhimbjet-e-kokes

Kush vuan shpesh nga dhimbja e kokës duhet t’i kushtojë vëmendje dhe asaj që konsumon, ushqimeve që ndihmojnë në lehtësimin e saj dhe duhet të dinë dhe ato që ndikojnë për keq.

Faji apo merita, varet nga këndvështrimi, i takon substancave që janë në mënyrë natyrale ushqimet, që janë në gjendje të lirojnë apo ngushtojnë enët e gja.kut, duke shkaktuar presion të ndryshëm dhe ndjesinë e dhimbjes.

Ja çfarë duhet të hani dhe çfarë jo:

Kafe – Një aleate shumë e mirë për të lehtësuar dhimbjet e kokës.

Lejohen 3-5 filxhanë në ditë.

Çokollatë– Lajmi i mirë është se kakao lehtëson dhimbjen e kokës.

Mos harroni, çokollata e zezë është më mirë.

Supë – Ju ndihmon mjaft për lehtësimin e dhimbjeve të kokës, por pa aditivë.

Sallame – Sa më pak të jetë e mundur pasi përmbajnë nitrite dhe nitrate që rrisin rrezikun e dhimbjes së kokës.

Konsumoni djathë – Por me kushtin që të mos jetë i staxhionuar.

Evitoni pijet alkoolike – Ato rrisin fluksin e gjakut në tru dhe toksinat e alkoolit favorizojnë dhimbjen e kokës.

The post Çfarë duhet dhe nuk duhet të hani, nëse vuani nga dhimbjet e kokës appeared first on Rahovecnews.