Nga ky muaj mund të dalë ilaçi i koronavirusit

nga-ky-muaj-mund-te-dale-ilaci-i-koronavirusit

Të gjithë janë kureshtar të dinë se kur do ti dal ilaçi këtij virusi i cili u përhap shumë shpejt dhe arriti të shkaktojë vdekje të shumta në mbarë botën.

Sipas raportimeve të fundit nga Universiteti i Oxfordit, nga muaji tjetër do të ipet vaksina si inhalator kundër koronavirusit.

Sipas tyre thuhet se ky ilaç kundër COVID-19 është “80 përqind e sigurt” tek të rinjtë dhe së mund të jepet si një aparator astme që nga muaji i ardhshëm.

Profesori Adrian Hill tha se provat klinike nuk do të ndalën për asnjë moment deri të gjejnë ilaçi e duhur që ndihmon në luftimin e këtij virusi.

Aktualisht, nuk ka asnjë vaksinë apo ndonjë trajtim të disponueshëm për Covid-19, por mjekët në të gjithë globin po testojnë ilaçe aktuale anti-virale për të parë nëse mund të mposhtin koronavirusin sa më shpejt që të jetë e mundur./Kosovarja/

The post Nga ky muaj mund të dalë ilaçi i koronavirusit appeared first on Rahovecnews.