Saturday, January 23, 2021
Flower
Ballina Lajmet ​Hoti: Unë do të jem në krye të dialogut, nuk jam hidhëruar...

​Hoti: Unë do të jem në krye të dialogut, nuk jam hidhëruar nga Osmani dhe Kurti

​hoti:-une-do-te-jem-ne-krye-te-dialogut,-nuk-jam-hidheruar-nga-osmani-dhe-kurti

“Është dashur, është obligim kushtetues, por ka të drejtë ta delegojë. Nuk më ka zemruar. Fokusi im është në zbatimin e programit qeverises, jo te sjelljet e politikanëve. Fokusi im është te krijimi i një kulture krejt tjetër politike”, ka thënë ai.

Kryeministri i ri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se paraardhësi i tij në pozitën e kryeministrit Albin Kurti nuk tregoi kulturë institucionale kur nuk bëri aktin e pranim-dorëzimit të detyrës.

“Ish-kryeministri nuk ishte në zyrë. Ka qenë e pritshme, në bazë të deklaratave, ku e bëri të ditur. Kjo nuk tregon kulturë institucionale, siç e kam marrë unë detyrën, në të ardhmen do t’ia dorëzoj dikujt tjetër. Ne duhet të pajtohemi me rrotacionin”, ka thënë Hoti.

Hoti ka folur gjithashtu edhe për procesin e dialogut ku është shprehur se do të jetë kryenegociator.

“Kryenegociator do të jem unë, unë do të jem përgjegjës për udhëheqjen e dialogut, sepse kështu e thotë Kushtetuta.  Nuk do të bëj gabimin që të futem mes SHBA-së dhe BE-së. ne jemi me të dyjat. Procesi i dialogut nuk shkon pa një bashkërendim mes Uashingtonit dhe Brukselit. Kështu ka ndodhur historikisht”, ka thënë ai. /Rahovecnews.net/ 

error: Ku po shkon !!