Kurti thotë se masat e reja ndaj Serbisë nuk janë taktikë politike

kurti-thote-se-masat-e-reja-ndaj-serbise-nuk-jane-taktike-politike

Në një konferencë për media, kryeministri në detyrë Albin Kurti, ka sqaruar vendimin e tij.

“Nëse Serbia shton barrierat, ne do të kundërpërgjigjemi. Prej momentin kur është identifikuar masa, ajo është studiuar dhe analizuar, dhe nuk ka kurrfarë taktikash politike”, është shprehur Kurti duke iu përgjigjur interesimit të mediave nga Serbia nëse vendimi për masa të reja reciprociteti ka të bëjë me taktizim politik.

Ndryshe, sipas vendimit të ri të Qeverinë në detyrë, asnjë maune nga Serbia nuk mund të hyjë në Kosovë nëse në dokumente nuk është emri Republika e Kosovës. /Rahovecnews.net/