Paranoja e Presidentit (1)

paranoja-e-presidentit-(1)

– PramĂ« pas orĂ«s 3 tĂ« natĂ«s (kur energjia spirituale Ă«shtĂ« mĂ« e madhe, sepse ndahet nata prej ditĂ«s dhe shpirtrat kthehen nga qielli nĂ« trupin tonĂ«) VetĂ«vendosja mĂ« ka hy nĂ«r jorgan, dhe ka dalĂ« pa e pa as unĂ«.

– Cveçla, njĂ« natĂ« u mbulu prej majeve tĂ« gishtave deri n’maje t’kresĂ« me çarçaf tĂ« bardhĂ«, u hyp mbi tavanin tem tĂ« shtĂ«pisĂ«, ka qenĂ« hana e plotĂ«, dhe u mundu me mĂ« tutĂ«.

E njofta nĂ« bazĂ« tĂ« mĂ«nyrĂ«s sĂ« ecjes
edhe s’ka kush me kanĂ« tjetĂ«r.

Nuk e lajmërova në polici, sepse nuk ka Ligj që i kap lugatat.

– Albini mĂ« ka thanĂ« qĂ« nĂ« ndĂ«rtesĂ«n e KryeministrisĂ« ka dhumpira dhe se ajo ndĂ«rtesĂ« (njĂ«soj sikur Teatri KombĂ«tar) Ă«shtĂ« e ndĂ«rtuar mbi varre.

– Albini, Cveçla dhe ai tjetri, e kanĂ« angazhu njĂ« hije me mĂ« nejt mbas shpine.

Si po kthehna me kqyr hija e kujt Ă«shtĂ«, po i jepin komandĂ« hijes ‘dili tash pĂ«rpara’.

– MĂ« kanĂ« hy edhe n’mobil.

Kur e çeli telefonin, mĂ« shfaqet Albini tuj kesh e tuj ma qit gjuhĂ«n, edhe s’mĂ« jep afat me lajmĂ«ru nĂ« polici se zhduket shpejt.

Ma ka ndal kamerĂ«n e mobilit, para se me mĂ« hy n’tĂ« e me ma vjedh personin tim.

– E kam zbulu planin e Grupit tĂ« Kurtit, qĂ« deri nĂ« Shkurt 2021 me mĂ« tranu me metoda spirituale. PĂ«r kĂ«tĂ« qĂ«llim çnjerĂ«zor e kanĂ« angazhu njĂ« grup mistikĂ«sh nga India qĂ« e quajnĂ« ‘Grupi i verdhë’.

Por unë kam vendos me qëndru i palëkundur para kësaj furtune shpirtërash dhe në asnjë mënyrë mos me leju mu tranu.

– E kom gjet njĂ« guri tĂ« vorreve para zyrĂ«s. DojnĂ« me mĂ« ftof prej zyrĂ«s. Me ba ba punĂ«n tĂ« ftohtĂ« si vdekja.

Mund të jetë guralec i rënë nga këpucët e vizitorëve, por pse bash tash, dhe pse para derës sime po ndodh kjo seancë misterioze.

E njofta gurin se Ă«shtĂ« i varreve, se kur e pashĂ«, ndjeva njĂ« tlig’ nĂ« zemĂ«r.

Nuk ka mujt me qenë guri im.

– NjĂ« ditĂ« qysh isha tuj ecĂ« kah lifti, Cveçla

pĂ«r inati tim e lĂ«shoi nĂ« telefon kangĂ«n ‘Dashuria e parĂ« nuk harrohet’.

UnĂ« pĂ«r hir tĂ« qytetarĂ«ve, sigurisĂ« kombĂ«tare dhe edukatĂ«s familjare u pĂ«rmbajta dhe pĂ«r revansh nuk ja lĂ«shova kĂ«ngĂ«n ‘O bilbil
ma i bukuri shpend’.

– Grupi Kurti kanĂ« thanĂ« pĂ«r mua: Shyqyr qĂ« s’ështĂ« ‘femĂ«r’ se aq shumĂ« u tranu, aq helaq Ă«shtĂ«, sa qĂ« kish ish shku nĂ« ekstrem e kish rrejt se e kanĂ« prek VetĂ«vendosja ‘n’moral’, dhe po i bĂ«jnĂ« presion veç qĂ« Ă«shtĂ« ‘femĂ«r’.

P.S. E Ramushi stilin ma origjinal:
NjĂ« ditĂ« e kish thirr njanin e i kish thanĂ« ‘qite gjygymin, pĂ«rvloje çajin se po vij me t’rreh’.