Muhammed Bin Selman dakordohet me Putinin rreth prodhimit të naftës

muhammed-bin-selman-dakordohet-me-putinin-rreth-prodhimit-te-naftes

Kriza e fundit që po kalon bota pas pandemisë ka dëmtuar rëndë edhe industrinë e naftës. Për herë të parë në historinë e saj çmimi i naftës bruto ka rënë nën kosto, transmeton Kosova Post.

Kjo ka bërë që prodhuesit e mëdhenj të naftës si Saudia dhe Rusia të dakordohen rreth sasisë së prodhimit dhe çmimit të saj bruto.

Saudia dhe Rusia do ta plotësojë marrëveshjen e tyre para samitit të OPEK.

Nëse kjo marrëveshje do arrihet kjo do të thotë se Rusia do këtë status të ri në Detin e Kuq, ndërsa megaprojekti saudit “Neomi” nuk do marrë jetë pa mbështetjen ruse.

Thellimi i krizës në Libi dhe dështimi i Rusisë përballë Turqisë ka bërë që Rusia të afrohet me Saudinë.

The post Muhammed Bin Selman dakordohet me Putinin rreth prodhimit të naftës appeared first on Rahovecnews.net.