Home Kuriozitet Si ta mbroni lëkurën tuaj ndërsa mbani një maskë për fytyrën ose mbuloni atë

Si ta mbroni lëkurën tuaj ndërsa mbani një maskë për fytyrën ose mbuloni atë

0
Si ta mbroni lëkurën tuaj ndërsa mbani një maskë për fytyrën ose mbuloni atë

Që të mbrohemi nga koronavirusi që të gjithë duhet të mbajmë maska ​​në hapësira publike të mbyllura.

Por gjatë të qenit qytetar përgjegjës, mund të zbuloni se lëkura juaj vuan, transmeton lajmi.net.

Një maskë e lehtë për fytyrën nuk është padyshim aq e rëndë, por veshja e një për periudha të gjata kohore mund të shkaktojë akoma dëmtim të lëkurës.

Me mëshirë, ka shumë gjëra që mund të bësh për të mbajtur lëkurën të shëndetshëm ndërsa mbroni veten dhe të tjerët.

Krijoni një pengesë

Aplikoni një krem ​​pengesë mbrojtëse për të shkuar në mes të lëkurës tuaj dhe maskës. Do të ndihmojë në uljen e acarimit dhe plagëve të shkaktuara nga presioni i aplikuar vazhdimisht.

Jini të sjellshëm me lëkurën tuaj

Lini jashtë çdo përbërës ultra-agresiv për lëkurën si retinol ose acide exfoliating nga regjimi juaj për momentin. Këto mund të lënë lëkurën edhe më të prirur për të prishur nën presionin e vazhdueshëm, shkruan Metro.

Përdorni klasikët

Ajo vaskë e vjetër e vazelinës do të vijë në dispozicion. Ointments mbrojtëse me bazë parafine mund të ndihmojnë në mbrojtjen e zonave të dhimbshme të lëkurës.

Konsistenca është thelbësore

Pasi ta keni hequr maskën, butësisht lani fytyrën me një pastrues siç është Sensicalm nga Alumier.

Hidratoni duke përdorur një hidratues të bazuar në çimento. Ndiqni me kremra / ointments pengesë në ndonjë zonë veçanërisht të ndjeshme ose të dhimbshme.

Ngarkoni vitaminën C

Vitamina C është thelbësore për prodhimin e kolagjenit. Kolagjeni inkurajon rinovimin e qelizave dhe mund të ndihmojë në riparimin e plagëve në lëkurë, kështu që nëse zbuloni se keni mavijosje ose copëza nga maskë, sigurohuni që jeni duke ngrënë pesë porcionet tuaja të frutave dhe perimeve. 

The post Si ta mbroni lëkurën tuaj ndërsa mbani një maskë për fytyrën ose mbuloni atë appeared first on Rahovec News.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

error: Ku po shkon !!