Arianit Ahmeti fiton betejen ligjore ndaj Agim Ademit

arianit-ahmeti-fiton-betejen-ligjore-ndaj-agim-ademit

Me 4 dhjetor, FFK me në krye Agim Ademin e kanë larguar nga puna, zv-sekretarin Arianit Ahmeti, pasi ky i fundit kishte shfaqur interesimin për të kandiduar për kryetar të Federatës.

Ahmeti e kishte parë si të pa drejtë këtë vendim dhe është ankuar në organet kompetente.

Gjatë ditës së sotme ka ardhur edhe vendimi nga Inspektorati i Punës.

IP ka gjetur një mori shkeljesh në vendimin e FFK-së për të shkarkuar Ahmetin nga detyra që ka mbajtur në Federatë.

“Eroll Salihu paska dhënë deklaratë se IP nuk bjen vendime por vetëm rekomandime.
Me siguri Erolli eshte ne ndonje komision parlamentar duke punuar ne draftimin e ligjit te ri per inpektoratin e ndoshta e ka ngatrruar me ligjin ne fuqi ( cudi qe nuk ka kerkuar nga Uefa e FIFA ti tregojne se si te veproj ne kete rast!)”, ka thënë Ahmeti për Indeksonline.

Kjo përgjigje ka ardhur pasi për cdo më të voglin rast drejtuesit e Federatës kanë kërkuar ndihma te UEFA.

Vlenë të theksohet se FFK ende nuk po merr guximin ta pushoj nga detyra Agim Ademin edhe pse ky i fundit është dënuar nga shkalla e dytë me 9 muaj burg efektiv pasi iu vërtetua akuza për zhvatje dhe mashtrim.

The post Arianit Ahmeti fiton betejen ligjore ndaj Agim Ademit appeared first on RahovesNews.