Zbulohen antitrupat që mund t’i japin fund koronavirusit

zbulohen-antitrupat-qe-mund-t’i-japin-fund-koronavirusit

Shkencëtarët kinez kanë zbuluar dy antitrupa të cilët parandalojnë që koronavirusi të pushtojë qelizat njerëzore.

Antitrupat e dallueshëm quhen H4 dhe B38 dhe parandalojnë SARS-CoV-2, virusi që shkakton COVID-19, nga qelizat në qelizat e pa infektuara, shkruajnë mediet e huaja.

Në provat paraprake mbi minj, sasia e virusit brenda mushkërive të infektuara u zvogëlua deri në një të tretën pas vetëm tre ditësh dhe brejtësit pësuan më pak dëme në sistemin e frymëmarrjes.

Antitrupat u zbuluan në gjakun e një pacienti të rikuperuar dhe bllokuan patogjenin nga lidhja me receptorin ACE2 në sipërfaqen e shumë qelizave njerëzore.

Studimet e mëparshme kanë zbuluar se ACE2 – një enzimë që del nga sipërfaqja e qelizave tona dhe krijon proteina të vogla të cilat ndihmojnë në rregullimin e shtypjes së gjakut, shërimin e plagëve dhe inflamacionin – vepron si një hyrje e pavullnetshme për virusin.

Proteina që del nga sipërfaqja e shulës SARS-CoV-2 mbi receptorin ACE2 mund të shkatërrojë qelizat.

Studiuesit thonë se antitrupat janë një ‘trajtim premtues’ dhe mund të ndihmojnë shkencëtarët të zhvillojnë një vaksinë efektive.