Mbi 300 mijë të vdekur nga koronavirusi në botë

mbi-300-mije-te-vdekur-nga-koronavirusi-ne-bote

Ka arritur në mbi 300 mijë numri i viktimave në botë, nga sëmundja COVID-19 që e shkakton koronavirusi i ri.

Të dhënat janë bërë të ditura nga Universiteti John Jopkins në Shtetet e Bashkuara.

Deri më tani llogaritet se në të gjithë botën me koronavirusin e ri janë infektuar 4,405,688 persona.

Vendi me numrin më të lartë të të infektuarve është SHBA-ja me 1,400,500 raste dhe 84,985 vdekje.

Pas SHBA-së, radhiten Rusia, Mbretëria e Bashkuar dhe Spanja.

Përpilimi ditor që bën Universiteti Johns Hopkins për rastet globale me koronavirus është aktualisht më gjithëpërfshirësi në botë, por mbështetet në informacione që ofrojnë qeveritë.

Në shumë vende ka kufizime të informacioneve të tilla ose arsye përse nuk publikohet rrëfimi i plotë, shkruan REL.

Metodologjia, shpejtësia, transparenca dhe cilësia e këtyre të dhënave mund të dallojë shumë nga vendi në vend.

The post Mbi 300 mijë të vdekur nga koronavirusi në botë appeared first on Rahovecnews.net.