Ja se si ta përdorni limonin për të lehtësuar dhimbjet e gjurit

ja-se-si-ta-perdorni-limonin-per-te-lehtesuar-dhimbjet-e-gjurit

Limoni është një frut super i fuqishëm.

Pikërisht këtu janë disa receta për trajtimin e problemeve të ndryshme shëndetësore.

Vetëm përmbajtja e vitaminës C e këtij fruti është tashmë një arsye e mirë për të pasur një furnizim të përhershëm të limonit në shtëpi.

Kjo agrume përmban gjithashtu antioksidantë të njohur si flavonoide, të cilët mund të luajnë një rol të dobishëm në luftën kundër sëmundjeve të zemrës, kancerit dhe inflamacionit.

Në këtë postim do të mësoni se si të përdorni lëvozhgën e limonit për të luf.tuar dhimbjet e muskujve dhe nyjeve.

Këto janë dy receta shumë të thjeshta.

Vajrat e lëkurës së limonit ju ndihmojnë në hollimin e enëve të gja.kut dhe prodhojnë një efekt anti-inflamator.

Kjo është arsyeja pse lëkura e limonit është jashtëzakonisht e dobishme për lloje të caktuara dhimbjeje, siç janë thembrat dhe nyjet.

Ja se si ta përdorni atë:

Receta nr.1

Grini lëvozhgën e një limoni duke qenë të kujdesshëm për të nxjerrë vetëm shtresën e gjelbër ose të verdhë dhe asgjë nga pjesa e bardhë.

Fërkoni lëkurën drejtpërdrejt në pjesën e trupit të prekur nga dhimbja dhe mbështilleni me një fashë.

Lëreni të veprojë gjatë gjithë natës dhe të nesërmen lajeni mirë me ujë.

Receta nr.2

Vendosni lëvozhgën e dy limonëve në një kavanoz dhe mbulojeni me një filxhan vaj ulliri të virgjër.

Mbylleni kavanozin dhe lëreni përzierjen të pushojë për dy javë në një vend të errët.

Pastaj mund të përdorni vajin e përftuar për të fërkuar zonën e prekur dhe duke e mbuluar me garzë.

Lëreni të veprojë gjithë natën (gjithmonë natën!).