3 mënyrat më efikase që këmbët tuaj të duken të bukura pa variçe dhe shenja të tjera

3-menyrat-me-efikase-qe-kembet-tuaj-te-duken-te-bukura-pa-varice-dhe-shenja-te-tjera

Sipas studimeve, afërsisht 25% e të rriturve preken nga variçet.

Këto venat të fryra, që janë me ngjyrë vjollcë ose blu, mund të jenë rezultat i qëndrimit të zgjatur në këmbë, shtatzënisë, çekuilibrit hormonal, peshës së tepërt, mangësive ushqyese ose faktorëve gjenetikë.

Është e rëndësishme të adresoni madje edhe simptomat më të vogla të variçeve përpara se ato të shoqërohen me dhimbje, rëndim dhe kruajtje.

Disa nga përbërësit që mund të gjenden lehtësisht në kuzhinën tuaj mund të bëhen mjete të shkëlqyera për forcimin e mureve të enëve të gjakut dhe përmirësimin e qarkullimit të gjakut:

Uthulla e mollës: Falë vetive anti-inflamatore, uthulla e mollës është një trajtim i shkëlqyeshëm për venat në formë “merimange”.

Ndihmon për të ulur ënjtjen dhe përmirëson rrjedhën e gjakut.

Zhytni një top pambuku ose një copë leckë në uthull holluar me një sasi të barabartë uji.

Vendoseni sipër venave të prekura dhe lëreni për 20 deri në 30 minuta.

Shpëlajeni me ujë.

Përsëriteni procedurën dy herë në ditë.

-Hudhra përmban një përbërës të quajtur allicin i cili ndihmon në parandalimin e inflamacionit të enëve të gjakut.

Përdoret gjithashtu për të larguar toksinat e dëmshme nga trupi juaj dhe për të përmirësuar gjendjen e përgjithshme shëndetësore.

Hudhra funksionon shumë mirë në kombinim me lëngun e portokallit dhe vajin e ullirit.

Shtypni 6 thelpinj hudhre dhe përzieni me lëngun e shtrydhur nga 3 portokall.

Shtoni 2 lugë gjelle vaj ulliri në zgjidhje.

Lëreni rreth 12 orë para se ta përdorni.

Aplikoni përzierjen në venat tuaja për rreth 15 minuta në lëvizje rrethore derisa të përthithet plotësisht në lëkurën tuaj.

Përsëriteni këtë çdo ditë.

Majdanozi:

Ky është një nga produktet natyrore më të dobishme për trajtimin e variçeve.

Majdanozi është i mbushur me vitaminë C dhe veti të cilat ndihmojnë në rivendosjen dhe forcimin e kapilarëve, duke zvogëluar kështu dhimbjen dhe sikletin e shkaktuar nga venat me variçe.

Coptoni një grusht majdanoz dhe vendoseni në një filxhan me ujë.

Vlojeni për 5 deri në 7 minuta dhe lëreni të ftohet.

Shtoni pak vaj esencial në të.

Zhyt një top pambuku në të dhe vendoseni atë mbi zonat e prekura.

Bëni këtë dy herë në ditë derisa të mos shihni më ato linja blu dhe të kuqe në këmbë.

Mundohuni ta bëni zakon të shtoni majdanoz në vaktin tuaj për të forcuar sistemin tuaj imunitar.

– Gjethet e lakrës janë një burim i mrekullueshëm për vitamina, fibra, magnez, kalcium dhe kalium që janë shumë të dobishëm për shëndetin tuaj. Këto përbërës shumë ushqyes gjithashtu mund të zvogëlojnë ënjtjen e venave.

Pritini gjethet e lakrës dhe shtypini

Shtoni pak ujë për të bërë një paste të imët.

Aplikoni pastën në zonat e fryra.

Mbuloni ato pjesë me një leckë pambuku dhe lërini për 2 orë.

Përsëriteni procesin për një muaj.