Thaçi: Nga BE-ja presim heqjen e vizave për Kosovën dhe dhënien e statusit të shtetit kandidat

thaci:-nga-be-ja-presim-heqjen-e-vizave-per-kosoven-dhe-dhenien-e-statusit-te-shtetit-kandidat

Me anë të një postimi në Twitter, presidenti ka thënë se shtetet e BE-së duhet të tregojnë lidershop dhe vullnet politik për heqjen e vizave për Kosovën, shkruan Rahovecnews.net.

Thaçi po ashtu ka shtuar se çdo ditë të Evropës, Kosova shprehë gjithëherë përkushtimin e saj për rrugën integruese në BE.

Postimi i plotë:

Çdo “Ditë të Evropës” ne në Kosovë ri-shprehim edhe njëherë përkushtimin tonë në integrimin evropian dhe atë përendimor. Si populli më pro-evropian në regjion, ne presim nga BE-ja dhe shtetet anëtare të saj të tregojnë vullnet politik për heqjen e vizave për Kosovën dhe dhënien e statusit të kandidatit./Rahovecnews.net/