Katër mënyra për të hequr qafe venat varikoze

kater-menyra-per-te-hequr-qafe-venat-varikoze

Venat varikoze mund të mos jenë të rrezikshme, por për ata që vuajnë prej tyre, ato mund të jenë një përvojë e pakëndshme dhe ndonjëherë edhe e dhimbshme.

Ekzistojnë disa metoda të trajtimit të venave varikoze, nga operacioni tek mjetet juridike natyrore.

Këtu janë disa nga metodat më të mira për trajtim:

Ushtrimet

Nëse shpresoni të trajtoni venat tuaja në mënyrë natyrale, atëherë ushtrimi i mjaftueshëm është një nga mënyrat më të mira për ta bërë këtë.

Ushtrimi ndihmon për të ulur inflamacionin dhe për të përmirësuar rrjedhën e gjakut, i cili nga ana tjetër do të ndihmojë që gjaku të ndalojë të bashkohet në venat tuaja, dhe të përmirësojë qarkullimin në këmbët tuaja për të lehtësuar shenjat dhe simptomat e venave.

Së bashku me këtë, ushtrimi mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e disa prej problemeve themelore që mund të ndikojnë në gjendjen, të tilla si mbipesha, hormonet e çekuilibruar dhe presioni i lartë i gjakut.

Përmirësoni dietën tuaj

Sipas studimeve të shumta, njerëzit që kanë mbipeshë kanë më shumë të ngjarë se të tjerët të zhvillojnë venat varikoze, veçanërisht gratë dhe të moshuarit.

Kjo për shkak se mbartja e peshës së tepërt të trupit do të bëjë presion shtesë në venat tuaja, duke kontribuar në zbaticë dhe inflamacion.

Sipas një raporti të fundit, venat varikoze janë gjithashtu shpesh më të vështira për t’u trajtuar te njerëzit me mbipesha, pasi ato zakonisht kalojnë pa u vënë re, derisa ato të jenë më të përflakur dhe më të mëdha, transmeton lajmi.net.

Vajrat thelbësorë

Ka shumë vajra thelbësorë të ndryshëm, disa prej të cilave janë të dobishëm për përmirësimin e rrjedhës së gjakut, ndërsa ulin edhe inflamacionin dhe ribalancojnë hormonet.

Vaji selvi, në veçanti, është një nga opsionet më të mira për trajtimin e venave varikoze dhe është efektiv për rritjen e qarkullimit dhe mbështetjen e sistemit të qarkullimit të gjakut.

Një mënyrë e thjeshtë për ta përdorur këtë është të fërkoni pesë pika vaj selvi në zonën e prekur dy herë në ditë për disa javë shkruan Alternative Medicine.

Vajra të tjerë thelbësorë që janë treguar si efektivë përfshijnë specin, livandën dhe pemën e çajit.

Kirurgjia e venave

Përderisa ekzistojnë disa ndryshime në stilin e jetës që mund të ndikojnë në shfaqjen e venave tuaja varikoze, shumë njerëz drejtohen në operacion për të ndihmuar në uljen dhe trajtimin e simptomave.

Nëse keni provuar një numër të mjeteve juridike natyrale për venat varikoze dhe keni zbuluar se ato nuk janë aq efektive sa do të donit të ishin, atëherë operacioni i venave mund të jetë alternativa më e mirë për ju.